Skip To Main Content

Mobile Toggle

Main Header Container

Mobile Toggle

Header Utility

Search Container

Landing Nav

Breadcrumb

Staff Directory

Search the NMHS Directory

Brittany Allen

Teacher - Family/Consumer Sciences

Mitzi Alonso Becerra

Clinic Aide

Twyla Alvarado

Teacher - Special Education

Kelly Anderson

Teacher - English

Tina Anderson

Teacher - Business

Celina Aranda

ESL Aide

Mary Arkansas

Custodian

Kimberly Armstrong

Special Education Aide

Brandon Ashcraft

Teacher - Math/Science/Instructional Specialist

Elizabeth Avila

Teacher - Math

Travis Bailey

Custodian

Maria Banda

Custodian

Adena Bell

Counselor, last names: Dav-Her

Naomi Bell

Teacher - Speech

Ricardo Benavidez

Intervention Counselor

Rosalie Bennett

Teacher - Social Studies

Lindita Bleta

Teacher - Spanish

Bryan Bolster

Teacher - Science

Charita Boseman

Custodian

Jeffrey Boyd

Teacher - Social Studies

Curtis Bracy

Teacher - Math

Brandi Brice

CTE Counselor, last names: More-Rom

Cynthia Brightwell

Teacher - Social Studies

Zachary Brimager

Advanced Academic Specialist

Kayla Brinkley

Teacher - English

Docia Buckner

Teacher - JROTC

Kathy Buller

Teacher - Science

Bertha Burgos

Custodian

Pamela Burleson

Instructional Specialist Title I

Jasmine Burrell

Classroom Aide

Brian Burton

4297

Joel Butanda Bannack

Teacher - Science

Natalie Butler

Teacher - Health/Trainer

Brian Campbell

Teacher - Science

Genevieve Campbell

Teacher - Physical Education/Coach

Wendy Campbell

Teacher - Deaf Education

Isamar Canas

Counselor's Secretary

Concepcion Canizalez

Custodian

Cameron Carter

Teacher - Social Studies

Milandia Castillo

Custodian

Naomi Castro

Student Worker

Maria Castro Garcia

Teacher - English

Catherine Cates

Teacher - ESL

Alisha Chapman

AVID Coordinator

Abel Chavez

JROTC Instructor

Lauren Chinea

CTE Teacher

Kimberli Christina

Teacher - English

Trenton Claire

Special Education Aide

Jeremy Clifford

Teacher - English

Trevette Cofield

Teacher - Family/Consumer Sciences

Amy Coning

Teacher - Professional Communications

Kathleen Conrad

Deaf Education Interpreter

Barry Cook

4297

Adriane Crawford

Teacher - Special Education

Sierra Curtis

ISIP Aide

Quinton Davis

Custodian

Carmen Diaz De Leon

Counselor, last names: Hi - Mora

Susan Dibirdik

Deaf Education Interpreter

Kathryn Dichiara

Teacher - Math

Michael Dillard

Teacher - Special Education/Coach

Patrick Dillard

Teacher - Social Studies/Coach

Dona Divita

Teacher - German

Sherry Doran

Librarian

Karen Draughn

Teacher - Science

Kathy Duncan

Teacher - English

Davlin Edwards

Teacher - English

Sarah Egger

Teacher - English

Christine Elliott

Teacher/Coach

Carol Ellis

Special Education Aide

Benjamin Elwell

Assistant Band Director

Jorge Escobar

Assistant Principal, 9th - 11th grade, A-F

Anahi Espinosa

Secretary

Abel Espinoza

Instructional Specialist Title I

Nona Fenceroy

Teacher - Special Education

Sergio Fernandez

Teacher - Business

Sommer Ferrill

Teacher - Family/Consumer Sciences

Collin Fletcher

Teacher - English

Kalee Floyd

Deaf Education Interpreter

Christy Forkner

Choir Director

Ryan Forkner

Choir Director

Sherri Fortenberry

Registrar's Secretary

Johnny Fuller

Special Education Life Skills Aide

Lisa Furlano

Teacher - Deaf Education

Francisco Gallegos

Custodian

Mary Garcia

Teacher - Dance

Wendy Gaskin

Teacher - English

Andrew Gonzalez

Teacher - Social Studies/Coach

Donna Gray

Security Guard

Patrick Griffin

Teacher - Health/Coach

Casey Grigsby

Teacher - Math

Karen Hager

Teacher - Science

Robert Hamilton

Teacher - Business

Deborah Harper

Teacher - Math

Kevin Hawkins

Teacher - Social Studies/Coach

Kristen Haywood

Teacher - English

Scott Helverson

Teacher - Social Studies/Coach

Stephanie Hernandez Silva

Secretary

Cholee Hill

Special Education Life Skills Aide

Chelsea Hogue

CTE Teacher

Joi Holmes

9806

Carrie Hughes-Boyd

Teacher - Special Education

Gregory Hunter

Teacher - Physical Education/Coach

Christina Hurlbut

Band Director

Joni Hutcherson

Teacher - Math

Andrew Hutchings

Teacher - English

Becky Hyde

Special Education Aide

Keisha Jackson

Teacher - Science

Dayna James

Teacher - English

Jimmy James

Custodian

Ma Leonides Jaramillo

Custodian

Tamra Jernigan

Teacher - English

Angela Johnson

Teacher - Math

Hollis Johnson

Teacher - Physical Education/Coach

Lori Johnson

Instructional Specialist Title I

Sonya Johnston

Attendance Secretary

Katherine Jones

CTE Teacher

Cyril Joseph

Teacher - Math

Elena Kerbo

Custodian

Ashley Kissentaner

Custodian

Sherry Krajca

Secretary

Victoria Kujath

Teacher - Special Education

Reese Lawson

Teacher - Social Studies/Coach

Jefry Lema

Teacher - Spanish/Coach

Larry Lema

Teacher - Spanish/Coach

Bonita Leonard

Special Education Life Skills Aide

Lucia Lopez

Custodian

Ruben Lopez

Teacher - Social Studies

Maria Lopez Soto

Teacher - Science

Bethany Lynch

Teacher - Family/Consumer Sciences

William Lynch

Teacher - Social Studies/Coach

Eileen Macnaughton

Orchestra Director

Jennifer Maddox

Teacher - Special Education

Justina Malone

Teacher - Physical Education/Coach

Betsy Mangalath

Librarian, NMHS Web Manager

Lyndsi Martin

Teacher - Deaf Education

Dolores Martinez

Food Service Specialist

Vanessa Martinez

Student Worker

Kimberly Matchniff

Teacher - Special Education

Bria May

DEGREED SUB TEACHERS, Cheer Coach

Silvia Mbah

Teacher - Special Education

Jacob Mcclain

Assistant Band Director

Mandy Mcclain

Teacher - English

Rufus Mcclendon

Custodian

Linda Mcclurg

Security Guard

Matthew Mcconnell

Teacher - English

Derek Mclaughlin

Teacher - Math

Jacinta Mcroy

Teacher - Special Education

Emily Medders

Nurse

Cynthia Mendoza

Clinic Aide

Vivian Meza

Secretary

Japheth Mfebe

Security Guard

Sheena Mills

Teacher - Family/Consumer Sciences

Brady Miner

Teacher - Social Studies

Melissa Moreno

Teacher - Science

Courtney Morrison

Teacher - Theatre Arts

James Napier

Teacher - English/Coach

Shanisha Neal

Teacher - Social Studies

Evelyn Nichols

Diagnostician

Michael Nichols

Teacher - Math/Coach

Victor Nixon

Assistant Principal, Attendance

Jeffery Nowakowski

Teacher - Social Studies

Sally Nowlin

Art Teacher

Sheeva Olyaie

Teacher - English

Monty O'Neil

Art Teacher

Guadalupe Ontiveros

Counselor, last names: Ron - Z

Rodney Orsak

Teacher - Theatre Arts

Jose Ortiz

Teacher - Social Studies

Brynne Parkerson

Teacher - Science

Lorie Parkerson

Attendance Secretary

Johnny Penix

Teacher - Math

Asha Perkins

Advanced Academic Specialist

Lisa Perry

Assistant Principal, 12th grade, Academic Dean

Jillian Peterson

APEX Aide

Chiquita Prudhomme

9806

Lance Quick

Teacher - Spanish

Jared Randolph

4284, Coach

Diana Rangel

Secretary

Thomas Reed

Principal

Victor Reid

Teacher - Physical Education/Coach

Leslie Reynolds

Deaf Education Interpreter

Erica Riley

Teacher - At Risk

Harold Rives

Band Director

Jennifer Robb

Teacher - Deaf Education

Christopher Roberts

Teacher - English

Victor Rodriguez

Teacher - Social Studies/Coach

Billy Russell

Security Guard

Madison Sadler

Teacher - Science/Coach

Alexis Santos

Teacher - Physical Education/Coach

Zachariah Sawyer

Teacher - Science

Jacob Sayegh

Teacher - Special Education

Mehret Sbhatu

Special Education Life Skills Aide

Kimberly Scott

Custodian

Brittany Scryba

Special Education Aide

Timothy Seder

Campus Athletic Director

Kimberly Shimpo

Orchestra Director

Ruben Shives

192 TCHR/COACH ENGLISH

Keianna Sikes

ISS Aide

Julie Simmons

Teacher - Special Education

Johnny Smith

Teacher/Coach

Manoa Smith

Teacher - Special Education

Patrick Sombsthay

Teacher - French

Cynthia Sorey

9806

Margo Spence

Counselor, last names: A - Dau

Shannon Spraglin

Teacher - Credit Recovery

Rhonda Stanton

Deaf Education Interpreter

Christopher Sterling

Band Director

Shellena Stone

Teacher - Math/Coach

Talitha Summers

Teacher - Math

David Taylor

Teacher - Health/Trainer

Linda Taylor

Teacher - Science

Jason Teague

Teacher - Special Education/Coach

Cody Townson

Teacher - Social Studies/Coach

Minh-Huy Tran

Teacher - Math

Mallory Trevino

Teacher - Science

Diana Vasquez

Secretary

Terresa Vasquez

Food Service Manager

Emily Vermeulen

Assistant Principal, Registrar

Wiley Vonner

Teacher - Physical Education/Coach

Jordan Ward

Deaf Education Interpreter

Valarie Washington

Teacher - English

Laura Weed

Testing Coordinator

Audrey Weldon

Teacher - Math

Laterica White

Teacher - Special Education

Deborah Whiteus

Security Guard

Shajohnia Whitfield

Teacher - Science

David Wilcox

Teacher - Business

Laquaesha Williams

Instructional Specialist Title I

Sue Williams

ARD Clerk

Randy Wilson

Teacher - Science

Victoria Wolverton

Teacher - Science

Morgan Wylie

Secretary

John Young

Teacher - Social Studies

Ana Youssef

Teacher - Spanish

Marc Zipper

Security Guard